کشورهای بدون ویزا شامل مالزی، ترکیه، عراق، عمان، تاجیکستان، ارمنستان، هائیتی و دومینیکا (در جزایر کارائیب)، میکرونزی (در اقیانوسیه) ، آفریقای جنوبی، جزایر کوک، نیووی و ونزوئلا می‎باشند. کشورهای ساموآ، بولیوی، کیپ‌ورد، کومورس، لبنان، گینه بیسائو، اندونزی، موریتانی، مالدیو، موزامبیک، نپال، پالائو ، سنگال ، سیرالئون ، سومالی ، تیمور شرقی ، زیمبابوه ، تووالو و توگو نیاز به ویزای فرودگاهی دارند. سیشل، آذربایجان، کامبوج، ماداگاسکار، کنیا، سری‌لانکا، روآندا، ماکائو و اوگاندا نیز جزو کشورهایی هستند که با ویزای فرودگاهی یا ویزای الکترونیکی شهروندان ایرانی را می‌پذیرند.  

ویزا چیست و چه هدفی دارد؟

ویزا معمولاً مهر یا چسب به پاسپورت الصاق می‌شود. انواع مختلفی از ویزاها وجود دارد که هر کدام از آنها حقوق متفاوتی را در کشور میزبان به دارنده آن می‌دهد و به دارنده مجوز رسمی برای ورود ، خروج یا اقامت و ... در یک کشور برای مدت زمان مشخصی می دهد. رایج ترین انواع ویزاها ویزای توریستی، دانشجویی، کاری و ترانزیت استویزا یا روادید ، مجوز مشروط ورود به کشوری خارجی است ، اما پاسپورت یا گذرنامه حکم شناسنامه و هویت بین المللی اشخاص را دارد که شهروندان هر کشور از آن برای ثبت مشخصات خود در خارج از مرزهای کشورشان استفاده می‌نمایند. زمانی که ویزای کشوری خاص را دریافت می‌کنید در حقیقت مجوز ورود به آن خاک برای شما صادر شده است. تقریباً ویزا یک سند رسمی است که بعد از طی مراحل قانونی و کمک مشاوران تخصصی سامانه آسان کانادا در پاسپورت شما می چسبانیم. این نشان می دهد که شما شرایط لازم برای ورود به کانادا را دارید و به کمک این مجوز شما می توانید به کشور کانادا سفر کنید و از نظر قانونی بتوانید به طور موقت یا دائم اقامت کنید.

ویزا یا روادید چیست و تفاوت آن با پاسپورت

چرا به ویزا نیاز دارید؟

چرا برخی از کشورها محدودیت ویزا دارند؟ کشورها برای بررسی و کنترل جریان بازدیدکنندگان در داخل و خارج از کشور و جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و سایر فعالیت‌های مجرمانه محدودیت‌های ویزا دارند. اجبار مسافران به درخواست ویزا به مقامات اجازه می دهد تا بازدیدکنندگان بالقوه را بررسی کنند

رایج ترین انواع ویزا را می شناسید ؟ 

پنج ویزای رایج در دنیا عبارتند از :

  1. ویزای توریستی.
  2. ویزای تجاری.
  3. ویزای کاری.
  4. ویزای ترانزیت.
  5. ویزای دانشجویی.

به نظر شما کدام کشور بیشترین اعتبار پاسپورت دنیا را دارد ؟